Genel
Posted in

Alkali su nereden alabilirim ?

alkali su nereden alabilirim
Posted in

Alkali su nereden alabilirim ?, son günlerde alkali suyun değeri hakkında bilgilendikçe kendine şu soruyu soruyor, alkali su nereden alabilirim?

İnternette alkali su diye arattığınızda pek çok alternatif bulabilirsiniz. Ancak alkali su nereden alabilirim sorusunun en iyi cevabı bizce kendi alkali suyunuzu kendinizin elde etmeniz. Ayrıca bu yöntem daha uygun fiyatlı olacaktır.

Peki alkali su nedir? Alkali su nereden alabilirim?

Alkali su hakkında çeşitli iddiaları duymuş olabilirsiniz.  Ama alkali su tam olarak nedir ve neden tüm bu yutturmaca?

alkali su nereden alabilirim
alkali su nereden alabilirim

Alkali sudaki “alkali”, pH seviyesini ifade eder. pH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasında bir ölçekte ne kadar asidik veya alkali olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, pH’ı 1 olan bir şey çok asidik ve pH’ı 13 olan bir şey çok alkali olur.

Alkali su, normal içme suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir. Bu nedenle, alkali suyun bazı savunucuları, vücudunuzdaki asidi nötralize edebileceğine inanmaktadır.

Alkali su iyonizeri tavsiye

Normal içme suyunun nötr pH’ı genellikle 7’dir. Alkali suyun pH’ı tipik olarak 8 veya 9’dur. Bununla birlikte, pH tek başına suya önemli miktarda alkalilik kazandırmak için yeterli değildir.

Alkali su ayrıca alkali mineraller ve negatif oksidasyon azaltma potansiyeli (ORP) içermelidir. ORP, suyun pro- veya antioksidan olarak hareket etme yeteneğidir. ORP değeri ne kadar negatifse, o kadar fazla antioksidandır.

Doğal mı yapay mı?

Doğal olarak alkali olan su, su, kayalar gibi kayaların üzerinden geçtiğinde oluşur ve alkali seviyesini artıran mineralleri toplar. Bununla birlikte, alkali su içen birçok insan, elektroliz adı verilen kimyasal bir süreçten geçen alkali suyu satın alır. Alkali su nereden alabilirim. 

Bu teknik, normal suyun pH’ını yükseltmek için iyonlaştırıcı adı verilen bir ürün kullanır. İyonlaştırıcı üreticileri, elektriğin sudaki daha asidik veya daha alkali olan molekülleri ayırmak için kullanıldığını söylüyor. Asidik su daha sonra huniden dışarı atılır.  İyonizasyondan önce orijinal kaynağın su kalitesi, içme suyunda kirletici madde bulunmadığından emin olmak için çok önemlidir.

Bazı bilim adamları, pH’ı yükseltebilen ve mineral ekleyebilen bir alkali iyonlaştırıcı bağlamadan önce suyu yeterince saflaştırmak için ters ozmoz kullanılmasını tavsiye eder.

Alkali su nereden alabilirim?

Alkali su birçok bakkal veya sağlıklı gıda mağazasından satın alınabilir. Su iyonlaştırıcılar birçok büyük zincir mağazada da satılmaktadır. Ayrıca evde kendiniz de yapabilirsiniz. Suyu daha alkali hale getirmenin başka bir yolu da pH damlaları veya kabartma tozu eklemektir.

Kirleticileri uzaklaştırmak için su uygun şekilde filtrelenirse, iyonize edilir ve yeniden mineralleştirilirse veya kaliteli bir kaynaktan satın alınırsa, günlük ne kadar alkali su tüketilebileceğine dair bir sınırlama olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Alkali su güvenli mi? Alkali su nereden alabilirim?

Alkali su nereden alabilirim sorusundan önce alkali su güvenli mi? buna bakalım. Pek çok uzmanının alkali su ile ilgili sorunu, onun güvenliği değil, onun hakkında yapılan sağlık iddialarıdır.

Herhangi bir sağlık durumu için bir tedavi olarak alkali su kullanımını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur. Tıp uzmanları, tüm pazarlama iddialarına inanmaya karşı uyarıyorlar.

Doğal mineraller içerdiğinden, doğal alkali su içmek genellikle güvenli kabul edilir. Ayrıca, çok fazla alkali su içmenin mineral eksikliğine yol açabileceğini de unutmayın.

Sepet 0

Login

Hesap Oluştur

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Password Recovery

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.